Centrum Labyrint z.s.

Palackého 134 - Národní dům
738 02 Frýdek-Místek
+420 604 999 983
Techniky, které pomáhají aneb negativní emoce u dětí
Napsal:
 Editor
27.1.2024
|
Kategorie:

Není vždy je lehké děti uklidnit či podpořit, když prožívají své emoce, hlavně ty negativní. Přiznejme si, že občas jsem i my dospělí bezradní. Jak dětem pomoct? Co naopak nemusí pomáhat a proč? Podívejte se s námi. na pár tipů.

Proč mohou být zklidňující techniky jako dechová cvičení, techniky všímavosti a jiné nevhodné pro děti?

  • Třeba proto, že byly vytvořeny pro práci s dospělými a ti mají plně vyvinutou a integrovanou nervovou soustavu.
  • Nebo, že většina negativních emocí jsou "aktivační" a odvádění pozornosti či zklidnění dechu vede často k potlačení ohromného množství energie/aktivace, kterou nemají děti kam odvést.
  • Třeba proto, že je můžeme použít v práci se specifickými emočními stavy, ale ne plošně, jako univerzální metodu.
  • Často negativní emoce u dětí nejsou jen o potřebě zklidnění, ale třeba i doplnění toho co jim právě chybí: jídlo, tekutiny, spánek, pohyb, snížit zátěž, obejmout, jistota, blízkost druhých ......
  • Zklidnění také nepomáhá třeba u negativních emocí vyvolaných prožitým traumatem jako je projev zamrznutí, šoku, studu, pocity viny ......

A co může dětem pomoci? Vše co je naopak dětem blízké.

  • Třeba velmi často dětem pomáhá, když nemluví samy za sebe, ale za někoho jiného. Můžeme jim vyprávět pohádky a příběhy o zvířátkách, plyšácích a jiných dětech. Pro děti je to bezpečnější, nemusí jít přímo k sobě a lehčeji se jim o těžších tématech a emocích hovoří.
  • Často je to obyčejně hra , která dětem poskytne bezpečný prostor pro zvládnutí jejich emoce a situace, ve které se nachází. Při hře se dítě může uvolnit, projevit a nález strategii pro řešení těžké situace spolu s námi dospělými.
  • Někdy postačí doplnit to co chybí, jako například napít se, najíst se, odpočinout si, obejmout se, uvolnit svalové napětí třeba pohybem nebo oblíbenou činností apod..

Centrum Labyrint z.s

Služby pro rodiny s dětmi

Email

info@centrumlabyrint.cz

Telefon

+420 604 999 983

Adresa provozovny

Palackého 134 -Národní dům 
738 02 Frýdek-Místek

naši partneři

©️
2015 -
2024
Centrum-Labyrint 
Služby pro rodiny s dětmi
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram