Přemýšlíte o tom, že byste se stali pěstouny?
Pokud uvažujete o tom, že byste se stali pěstouny, připravte se na to, že to nebude jednoduchý proces a může se Vám zdát i poměrně dlouhý (může trvat rok i déle)., ale určitě na to nebudete sami. Proces schvalování pěstounské péče probíhá v současnosti v každém kraji trochu jinak, určitě vás ale čeká:
- Navštívit sociální odbor, oddělení náhradní rodinné péče, kde sdělíte svůj záměr, získáte další informace a převezmete si formuláře k vyplnění. Po vyplnění formulář směřuje ke krajskému úřadu.
- Návštěva sociálního pracovníka u vás doma, za účelem vypracování posudku o vaší situaci.
- Posouzení psychického stavu všech členů vaší rodiny, tedy i dětí, psychologem.
- Příprava na pěstounskou péči v celkové době 48 h pro pěstouny na dlouhodobou péči, 72 h pro pěstouny na přechodnou dobu (často ve formě víkendových školení).
- Závěrečné posouzení psychologem, kdy se zpravidla dohodnete, jakým dětem jste schopni poskytnout péči (věk, hendikep.....), zda jste prošli procesem s doporučením (případně zda vám doporučili odklad nebo vás neschválili).
Pokud chcete vědět více a poslechnout si co o pěstounství říkají sami pěstouni v rámci kampaně Dejme dětem rodinu krajského úřadu Moravskoslezského kraje a dalších zapojených organizací, klikni zde.
Dalším zdrojem informací pro vás mohou být i stránky Ministerstva práce a sociálních věcí klikni zde.
Pokud máte raději osobní kontakt a chcete se podívat, jak to u nás vypadá a kdo pěstouny provází, tak nám napište či zavolejte, My se těšíme na vaši návštěvu.